Ev Dekorasyon

2018 Nobel Mimarlık Ödülü Sahini Buldu

Herkesin heyecan ile beklediği 2018 nobel mimarlık ödülü olarak bilinen Pritzker, bu sene Hint mimar Balkrishna Doshi tarafından kazanıldı. Pritzker ödülü olarak da bilinen bu ödül, 90 yaşındaki ünlü mimar Doshi tarafından kazanıldı. Yaptığı modern mimari örnekleri ile birlikte kısa süre içerisinde Hindistan çehresini ciddi anlamda geliştirdi.

Sangath mimarlık stüdyosu, kendisine ait ve yine kendisinin tasarladığı özel bir stüdyo olarak kısa süre içerisinde dünya genelinde tanındı. Bu stüdyo, aslında mimari olarak da ciddi şekilde ön plana çıkan bir örnek olduğunu söyleyebiliriz. 1 Milyar nüfusa sahip bir ülkede en iyi mimar olmak, herkesin harcı olan bir seçenek değil. Bu neden dolayısı ile Doshi, hayatı boyunca yaptıklarına istinaden bu ödüle layık görüldü.

Sangath Stüdyo

Balkrishna Doshi, Hindistan’da yüzlerce mimari projenin altında imzası bulunan isimlerden birisi. Sadece başlı başına kurduğu stüdyonun dahi bu ödülü kazabilmesi normal seçeneklerden birisi durumunda. Dolayısı ile fark yaratan bir detay olduğunu da net şekilde söyleyebilme şansına sahibiz.

Stüdyosu içerisinde klasik ancak bir o kadar da modern eğilim gösteren objeler ciddi anlamda adından söz ettiriyor demek yanlış olmaz sanırım. Doshi, bu anlamda sınırları ortadan kaldırıyor. Hindistan modern mimarisinin en önemli isimlerinden birisi olduğunu da net şekilde söyleyebiliriz.

İlerleyen yaşına rağmen dünya genelinden de ünlü isimlere modern mimari anlamında yeni nesil seçenekler sunduğunu söyleyeleyim. Herkesin bildiğinin aksine, özgün çizgilere sahip olan evlerin mentalitesini savunan bir adamdan bahsediyoruz.

Kamala evi, en güzel projelerinden birisi olarak seçildi. Modern mimari anlamında dünya genelinde örnek gösterilecek olan bir proje olduğunu da net olarak söyleyebiliriz. Hal böyle olunca fark yaratan bir detay olarak da adından söz ettiriyor diyebiliriz.

Amdavad Ni Gufa

Amdavad Ni Gufa, yine ünlü mimar tarafından tasarlanmış olan bir yeraltı galerisi olarak adından söz ettiriyor. Kısa süre içerisinde ödülü kazanmasında ki en önemli etkenlerden birisi olduğunu da net şekilde söylemek mümkün hale geliyor. Kendisini aldığı ödülden dolayı en içten dileklerimiz ile kutluyoruz.

admin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı