AlışverişBahçe & BalkonEv DekorasyonEvde Kendin Yap

Bahçe Peyzaj Fikirleri

Gölgelik bahçeciliği bazı planlamalar gerektirir ve doğru bilgi ile, en güneşli alanınıza benzer bir gölge bahçesi olabilir. Bu ipuçları ile gölgeli bölgelerden en iyi şekilde yararlanın.

Canlı renk tonu çeşitliliği sayesinde gölgelik bahçeciliğinin geleceği şaşırtıcı derecede parlaktır. Gölgeli alanları sadece çiçeklerle sınırlamayın — ilgi için çarpıcı yeşilliklere sahip gölge bitkilerini deneyin. Yapraklar tüylü, parlak, alacalı veya benekli olabilir. 

 

Bir yola koy

Bölmek ve fethetmek! Bu, gölgeli bir arka bahçeyi iyileştirmenin kesin bir yolu. Burada, basit finişerler, bir yığın hostas ve diğer bitki örtüsü bitkileri arasında bir amaç ve hedef duygusu yaratır.

 

 

Çim Azaltın

Her çim çimi – gölgeye toleranslı olarak adlandırılanlar bile – yeterli ışık almazsa mücadele eder. Bu yüzden, solma çimenlerinin büyük bir kısmı ile savaşmak yerine, yalnızca küçük bir çim kısmını tutun ve onu gölgede seven bitkilerin geniş bir alanıyla çevreleyen bir peyzaj öğesi haline getirin . Ya da çimlerden vazgeç ve gölge seven yer örtücülerini seç.

 

Doku Oynamak

arklı yeşillik dokuları ve renkleri ile bitkileri birleştirerek, çiçek bahçenizde çiçek olmadan cesur, dramatik bir ifade verin . Burada, altın çayır rue anemon, mor yapraklı mercanlar ve büyük yapraklı şemsiye bitkisi için çarpıcı bir kontrast oluşturur .

 

 

Groundcovers kullanın

Gölge bahçenizin bakımını kolaylaştırmak için yabani otları dışarıda bırakan düşük büyüyen toprak örtülerinden faydalanın . Ek bir bonus olarak, birçok çeşit, çekici bir renk halısı sağlar (bu altın sürünen Jenny, pratikte mavi bir hostasın, mor coleusun ve siyah mondo otunun dikilmesinin altında parlar).

 

 

İlginç Malzemeler Seç

Bitkileri gözden geçirin ve gölge bahçenizin odak noktasını zorlayıcı unsurlar yapmayı düşünün . Örneğin, koyu renkli ahşap yongalarla süslenmiş bir yol, beyaz renkli alacalı yabani ot, süs otları veya altın yer örtücüleriyle çevrildiğinde çarpıcı bir odak noktası haline gelir.

 

Bir kaç görsellerle süslemek isteriz….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

admin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı