Ev DekorasyonKumaş

Koltuk Kumaşı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk Kumaşı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler. Öncelikle kumaş seçiminde kumaşın cinsi çok önemlidir. Kumaş cinsleri kabaca pamuklu, yünlü, ipek, kadife vb. olarak ayrılır. Yeni döşemelik kumaşlar mı istiyorsunuz? Bu yazımız tam da size göre. Önceliklerinizi belirleyelim önce. Kolay temizlenebilen, buruşmayan jilet gibi döşemelikler mi yoksa leke tutmayan kumaşlar mı? Özellikle çocuklu ailelerin tercihi leke tutmayan ve temizliği kolay kumaşlardan yana olacaktır. Mesela tay tüyü ve deri kumaşlar kolay silinebilir özelliktedir.

 

Kadife, İpek ve Pamuklu Kumaşlar

Rengarenk Kumaşlar

Kadife ve ipek kumaşlar buruşmayan kumaş türündedir. Pamuklu seçecekseniz işiniz biraz zor çünkü kolay kırışabilen özelliğe sahiplerdir, seçim sizin. Kumaşın deseni de bu noktada oldukça önemlidir. Örnek verecek olursak; çiçekli cıvıl cıvıl kumaşlar odanızda bahar havaları estirebilir ya da kontrast düz renkte döşemelikler kullanarak mekanınızda bir uyum yakalayabilirsiniz. Tabi ki kumaştan sonra rengi de çok önemlidir. Bulunduğunuz ortamın genişliğine göre seçeceğiniz döşemelik renkleri de farklılık gösterir. Koltuk Kumaşı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler den biride: Dar bir alana sahipseniz açık ve ferah renkler tercih ederek ortamı olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Geniş bir alana sahipseniz zaten işiniz kolay koyu renkleri de tercih etseniz alanınız daralmayacağı için istediğiniz renk ve kumaş cinsi tercih edebilirsiniz.

Leke Tutmayan Kumaşlar Tercih Edin

Keten Koltuk Kumaşı

Hangi kumaş türü olursa olsun koltuklarınıza bir şey döküldüğünde bastırmadan silmek kumaşın lekeyi hapsetmesine engel olur aksi takdirde leke tutmaz kumaş dahi olsa bastırarak silmek döşemeliklerinizde kalıcı lekelere neden olabilir. Bir başka dikkat edilmesi gereken hususta kumaşın sık ipliklerle dokunduğu dur. Bu tür kumaş cinsi daha kolay silinebilir ve daha uzun ömürlü olur. Sürtünmeye bağlı olarak zamanla meydana gelecek aşınmaları sık iplikle dokunmuş kumaş tercih ederek süresini uzatabilirsiniz. Seçeceğiniz kumaş mobilyalarınız la da uyum içinde olmalıdır. Şık mobilyalar tercih edildiğinde özellikle kumaşına dikkat etmek gerekir. Aksi halde ilk başlarda koltuk kumaşları çok şık gözükse de ilerleyen zamanlarda kumaşın çabuk kirlenmesi ya da kirin kumaştan istenildiği çıkmaması mobilyaların cazibesini yitirmesine sebep olur. Bundan dolayı mobilya seçiminde kumaş tercihi yapılırken kumaşın özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Daha fazla bilgi için : Kumaş kategorimize göz atabilirsiniz.

admin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı